Egzotiškoji Madeiros sala, esanti Atlanto vandenyne ir priklausanti Portugalijai, tiesiog užburia savo grožiu bei maloniai šiltu klimatu. Ši sala neretai vadinama amžinojo pavasario sala, kur oras visada šiltas, o lietus itin retas svečias. Madeira pakeri tuos, kurie mėgsta aktyvesnį poilsį unikalios gamtos apsuptyje, mat įprastas paplūdimys čia yra vos vienas, dirbtinai sukurtas iš suvežto smėlio. O keliautojai, kurie nebijo nueiti ne vieną kilometrą, kad atrastų pasislėpusius gamtos perlus – jausis it sugrįžę namo.

Madeiros sala abejingo nepaliks nei vieno. Įstabi gamta pakeri: kalnų aukštumas keičiančios bedugnės, gėlėmis nusėtos lygumos baigiasi dramatiškais skardžiais, o ore tvyrantis levandų aromatas lengvai svaigina. Kone kiekvienas čia apsilankęs pripažįsta, kad svajoja dar ne kartą čia sugrįžti. O mes norime pasiūlyti net dešimt dalykų, kuriuos galima nuveikti Madeiros saloje.

Pasivaikščiokite levadomis

Madeira garsėja savo levadomis vadinamais takais, apie kuriuos jau sklando legendos. Sakoma, kad jei nepasivaikščiojote levadomis, galite sakyti, kad net nebuvote Madeiroje. Tad lankantis šioje saloje, būtinai pasirūpinkite patogia avalyne, rūbais, pasiimkite kuprinę bei maisto ir leiskitės į kelionę, kuri atmintyje įstrigs ilgam.

Levados – tai specialūs drėkinimo kanalai, kurie surenka šaltinių bei lietaus vandenį, itin gausiai iškrentantį salos šiaurinėje ir vakarinėje dalyse bei perduoda jį į pietrytinę salos dalį, kurioje kritulių būna itin nedaug ir be šių kanalų grėstų sausra. Tokio pobūdžio kanalai pradėti tiesti dar XVI amžiuje, o Madeiroje esančių levadų bendras ilgis siekia net 2 tūkstančius kilometrų.

Kelionė šalia levadų įrengtais takais sužavi kiekvieną. Takai jus nuves į tikrą gamtos magiją: šniokščiantys kriokliai, smaragdinė augmenija, kerintys lauro lapų miškai.

levados

Levados

Pakilkite į Monte kalną

Madeiros salos sostinė – Funšalis yra įsikūręs kalnų papėdėje, o užkilus į ją – atsiveria kvapą gniaužianti panorama į neaprėpiamus Atlanto vandenyno mėlius. Galite kilti į Monte kalną funikulieriumi, o viršūnėje išvysite bažnyčią bei itin įspūdingo aukščio laiptus – pasijusite lyg iš tiesų stovėtumėte ant pasaulio krašto.

bažnyčia ant monte kalno

Monte kalno viršūnė

Pastovėkite ant Cabo Girao kyšulio

Šis kyšulys yra antras pagal aukštį pasaulyje bei pats aukščiausias visoje Europoje, pakibęs 580 metrų virš vandenyno. Nuo šio kyšulio atsiveria nepaprasto grožio vaizdas į didingą Atlanto vandenyną. Ypatingai lankytojai pamėgo čia įrengtą apžvalgos aikštelę su… stiklinėmis grindimis, pro kurias matosi į salos krantus dūžtančios vandenyno bangos.

cabo girao kyšulys

Vaizdas nuo Cabo Girao kyšulio

Pasimėgaukite maudynėmis lavos baseinuose

Natūraliai gamtos suformuoti lavos baseinai yra Porto Moniz miestelyje. Išsiveržus ugnikalniui  (šiuo metu saloje nėra nei vieno aktyvaus ugnikalnio), įkaitusi lava tekėdavo į vandenyną, o lavos likučiai, sutekėję į uolų plyšius, atvėsdami suformavo šiuos unikalius, nuolat bangų skalaujamus baseinus, kuriuose maudantis, galima stebėti Atlanto vandenyno mėlius.

lavos baseinai madeiroje

Lavos baseinai

Apsilankykite Madeiros Botanikos sode

Madeiros sala garsėja savo nuostabaus grožio, unikaliomis gėlėmis. Čia kiekvienais metais pavasarį vyksta gėlių festivalis – spalvinga, nuostabiu aromatu pasižyminti ir itin nuotaikinga fiesta. Tačiau gėlėmis žavėtis galite ne tik festivalio metu.

Salos sostinėje Funšalyje, vos trys kilometrai nuo miesto centro, yra įrengtas nuostabaus grožio botanikos sodas, veikiantis čia dar nuo 1960-ųjų metų, kuris tikrai nustebins ir visko mačiusius: šiame sode galima išvysti daugiau kaip 2500 skirtingų rūšių egzotiškų augalų, čia suvežtų iš tolimiausių pasaulio kampelių. Visų šiame sode esančių augalų išdėstymas primena įstabaus grožio mozaiką, negana to – visas šis grožis įsikūręs Funšalio amfiteatro fone, tad magiška atmosfera tiesiog tvyro ore.

madeiros botanikos sodas

Botanikos sodas

Nerkite į Madeiros akvariumą

Madeiros akvariumas – itin daug turistų sutraukianti vieta, kuri patiks, norintiems pamatyti salos povandeninio pasaulio gyventojus bei tiems, kurie trokšta šiek tiek aštresnių pojūčių, mat čia lankytojams suteikiama galimybė nerti į 500 000 litrų talpos akvariumo vidų bei paplaukioti tarp ryklių, rajų bei kitų egzotiškų žuvų.

madeiros akvariumas

Madeiros akvariumas

Stebėkite delfinus

Atlanto vandenyno bangų skalaujama Madeiros sala suteikia dar vieną atrakciją – stebėti delfinus ir banginius. Iš viso pasaulyje yra apie 80 šių vandens žinduolių rūšių, o net 29 iš jų turite galimybę išvysti būtent Madeiros saloje visais metų laikais. Specialios kelionės laivu metu turite galimybę stebėti, kaip žaidžia, išdykauja šie šoklieji vandens gyventojai, žinoma, nepamirškite kameros ar fotoaparato, nes vaizdas, kurį išvysite – bus vertas įamžinimo.

delfinai madeiroje

Delfinai prie Madeiros krantų

Pasigrožėkite salos sostinės panorama

Madeiros sostinė Funšalis suteikia galimybę susipažinti su juo ne tik vaikštinėjant miesto gatvelėmis, bet ir pasigrožėti žavinga miesto panorama. O tai padaryti galite pakilę specialiomis, ant kabelio kabančiomis kabinomis. 15 minučių trunkančios atrakcijos metu, jūs būsite pakelti į sostinės kalnus. Kabinos yra stiklinėmis sienelėmis, tad turėsite galimybę vaizdą stebėti iš visų pusių, o atsiveriantis reginys užgniauš kvapą: dramatiškas kalnų peizažas, žėrintys vandenyno toliai bei sostinės stogai. Galutinis kelionės taškas – tai vieta, iš kurios lengvai pateksite į botanikos sodą.

funšalio funikulierius

Funšalio panorama

Pasivažinėkite Toboganais

Trokštantys ekstremalesnių pojūčių, turi galimybę pasivažinėti autentiška salos transporto priemone – specialiomis rogėmis – Taboganais. Šiomis rogėmis kadaise kalnų papėdėse gyvenantys kilmingieji buvo gabenami į miesto centrą. Ši atrakcija vis dar galima saloje. Jus pasodins į didžiules, specialias medines roges, ir du autentiškais baltais rūbais apsirengę bei specialiais batais avintys vežėjai jus nuleis į Funšalio centrą vos per 20 minučių.

tobagai

Tradiciniai Toboganai

Aplankykite autentiškus laurų miškus

Madeiros saloje galite išvysti autentiškų laurų miškus, kurie yra nykstantys ir saugomi UNESCO pasaulio paveldo. Taip pat šiuose miškuose gyvena daugybė jau nykstančių gyvūnų rūšių. Tokio tipo miškai, kadaise dengę didžiąją Europos dalį, dėl klimato kaitos, lėmusios aukštesnę metinę temperatūrą, ėmė nykti dar prieš 10 000 metų. Madeiros saloje klimato pokyčiai buvo itin nežymūs, dėl to čia vis dar galima pamatyti natūraliai augančius laurų miškus.

laurų miškai

Autentiški laurų miškai